Zdolność kredytowa – co trzeba wiedzieć?

W tym artykule przedstawię czym jest zdolność kredytowa i jak zadbać o dobrą wiarygodność kredytową w oczach banku.

Aby otrzymać w banku kredyt, jednym z wymogów jest posiadanie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Wyrażana jest jako maksymalna suma wartości kredytu z jaką kredytobiorca będzie sobie w stanie poradzić.

Składa się na to pojęcie kilka czynników. Przedstawię kilka:
Dochody miesięczne.
Wysokość innych naszych długów.
Kwota jaką miesięcznie przeznaczamy na wydatki związane z naszym domem.
Liczba dzieci, nasz wiek i stan cywilny
Rodzaj naszej działalności z tytułu której otrzymujemy wypłaty, np. umowa o pracę lub własna działalność gospodarcza Czym większa zdolność – tym atrakcyjniejsi jesteśmy dla banku.

Jak możemy poprawić naszą zdolność kredytową?

Jak najbardziej!

Spłać inne kredyty jakie posiadasz!

Nawet mała rata, którą płacimy za inny kredyt może obniżyć naszą zdolność o kilkanaście lub więcej tysięcy złotych.

Zrezygnuj z limitów debetowych i kart kredytowych!

Karta kredytowa negatywnie wpływa na Twoją zdolność kredytową. Bank wychodzi z założenia, że skoro posiadasz produkty pozwalające szybko powiększyć zobowiązania, to niewykluczone, że kiedyś z nich skorzystasz. Więc nie ważne czy wykorzystujesz limity debetowe, czy nie, banki i tak uznają je za pewne zobowiązania, a to przekłada się na niższą zdolność.

Sprawdź swój BIK!

Podczas oceny zdolności kredytowej bank bierz pod uwagę również Twoją historię kredytową, którą sprawdzi w bazie Biura Informacji Kredytowej. To instytucja ,która gromadzi dane o wszelakich naszych wziętych kredytach. Bardzo ważnym jest abyśmy spłacali nasze zobowiązania w terminie!! Takie opóźnienia w spłacie bardzo znacząco wpływają na naszą wiarygodność kredytową. Jeżeli mamy czysty bik to również źle. Dobra historia kredytowa jest bardzo bardzo pożądana przez Banki!
Warto zaznaczyć, że każdy wniosek o kredyt również widnieje w Biurze Informacji Kredytowej. A to także obniża nam naszą wiarygodność. Dlatego trzymajmy się zasady:
Nie składajmy w ciągu jednego miesiąca więcej niż 2-3 wnioski o kredyt!
Warto zaznaczyć, że każdy z nas może nieodpłatnie sprawdzić swój bik raz na sześć miesięcy

Postaraj się o solidną ciągłość zatrudnienia!

W oczach banku najlepiej wypada umowa o pracę na czas nieokreślony. Trzeba podkreślić, że staż takiej pracy powinien wynosić co najmniej 3-6 miesięcy (każdy bank ma inne wymogi). Naturalnie Banki udzielają również kredyty dla osób zatrudnionych na innych umowach lub własnej działalności. Zmieniają się wtedy wymogi.

Znajdź źródło dodatkowych zarobków!

Pomyślmy czy nie uda nam się, na kilka miesięcy przed uruchomieniem kredytu, zdobyć nowego źródła zarobków. Wyjaśnijmy sobie, że muszą to być oczywiście dochody udokumentowane legalnie 😉

Pozostałe możliwości!

Zdecyduj się na dłuższy okres kredytowania.
Weź kredyt na raty równe, zamiast rat malejących
Podejdź do kredytu ze współkredytobiorcą. Wasze łączne dochody powinny zwiększyć zdolność. Uważajmy jednak, żeby ten współkredytobiorca nie obniżył naszej zdolności!
Walcz o swoje! Negocjuj z bankiem!. Czasami banki zgadzają się na korzystniejsze dla nas parametry kredytu.

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Wam w przygotowaniach do kredytu. Pamiętajmy jednak, że każdy bank ma różne algorytmu do obliczania zdolności kredytowej!. Dobrze więc zawsze poradzić się doradcy finansowego przed złożeniem wniosku.

Leave a comment

Comments are closed.